Tag

, , , , , , , , , , , ,

Tradycja, pasja, jakość gleb i klimat czynią z Włoch idealne środowisko do produkcji wina i oliwy.
Tereny pochodzenia mioceńskiego obejmują niemal całe terytorium, gdzie obszary górzyste stanowią 35%, wyżyny 42%, niziny 23% i bogata, gęsta sieć rzeczna oraz liczne jeziora sprzyjają uprawie winorośli. Nastepny czynnik, który wpływa na tak różnorodną produkcję stanowi klimat, subpolarny na północy, podzwrotnikowy na południu i tropikalny (gorący, suchy) na wyspach z wilgotnością, która wzarsta stopniowo z zachodu na wschód. Alpy tworzą naturalną barierę klimatyczną i chronią od napływu wilgotnego chłodu z Europy Środkoweji, podczas gdy Apeniny regulują przebieg klimatyczny od Piemontu do Kalabri. Ponadto obecność Morza Sródziemnomorskiego pełni funkcję ”łagodzącą”, mitigując klimat, przede wszystkim wzdłuż wybrzeż liguryjskiego i tyrreńskiego.
Na tak szczególnie złożoną sytuację uprawy winorośli, przyczynia się, kombinacja niezliczonej ilości mikroklimatów z różnymi typami terenów.
Jednym z uderzających aspektów włoskiej produkcji, jest różnorodność win, powstała dzięki znaczącemu majątkowi ampelograficznemu, w którego skład wchodzi ponad trzysta polecanych i autoryzowanych szczepów. Z tych odmian, otrzymuje się wszelkiego rodzaju wina, zdolne wyrazić charakter odmiennych siedlisk.
Najpowszechniej uprawiany szczep to Sangiovese, obecny prawie we wszystkich regionach, stanowi on bazę do przygotowania dziesiątek apelacji tzw. D.O.C. (nazwa win pochodzenia kontrolowanego) oraz niektórych cennych D.O.C.G. (synonim najwyzszej i gwarantowanej jakości) jak, Chianti Classico i Brunello di Montalcino.
 Inną odmianą obszernie uprawianą jest Barbera, która ostatnio odzyskała godną opinię wśród miłośników i wielbicieli wina.
Do najbardziej rozpowszechnionych białych szczepów należą, Trebbiano Toscano, Moscato Bianco i niektóre odmiany Malvasii. Do tych, dołącza się solidna liczba odmian autochtonowych, wystepujących wyłącznie w regionach pochodzenia. Szczepy te, stanowią dla Włoch niezrównane bogactwo, o ile, w odróżnieniu od winogron międzynarodowych, takich jak – Cabernet Sauvignone i Franc, Sauvignon Blanc i innych, z trudnością przystosowują się do środowiska, poza ich habitatem włoskim.
W ostatnich latach Włochy i Francja współzawodniczą o pozycję, pierwszego producenta win na świecie. Włochy posiadają średnio 28% share produkcji europejskiej i 16,6% tej światowej. W 2010 Włochy wyprodukowały około 46,7 mln. hektolitrów, odnotowując wzrost o 3% w porównaniu do porzedniego roku, na poziomie regionalnym, najbardziej znaczące wzrosty odnotowano w Friuli (+77%) i Kampani (+21%).  

   Produkcja wina we Włoszech (żródło ISTAT)

hl/1000         2009         2010            ∆           %
Północ       21 371       21 894       523       2,44
Centrum      9 039         9 214       175      1,93
Południe      8 286         9 486    1 200     14,48
Wyspy         6 650         6 151     -499     -7,50
                 45 346       46 745    1 399      3,08

W tym samym roku Włochy były pierwszym producentem win musujących produkując 380 mln. butelek wobec 370 mln. wyprodukowanych we Francji.    Ciągle w 2010 wyeksportowano około 22,4 mln. hektolitrów co odpowiada prawie 50% produkcji krajowej. Pozytywny trend eksportów potwierdził się także, w pierwszych pięciu miesiącach 2011, odnotowując 20% wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu roku 2010.

Na rok 2011/2012 przewiduje się, niższe zbiory winogron w stosunku do poprzedniego roku, aczkolwiek dobrej jakości. Z powodu silnych upałów, większość producentów postanowiła przyśpieszyć winobranie.

Autor:Agnieszka Futa
Fotografia:Gaetano Mora

Annunci