Tag

, , , , , ,


We Włoszech trwa pełnia oliwnych zbiorów. Trudno ocenić tegoroczną kampanię, prawdopodobnie dzięki Apulji (region o największej produkcji) plony wzrosną o 15-20% w porównaniu do ubiegłego roku. W okręgu Pizy pojawił się najgrożniejszy wróg oliwki europerskiej tzw. ”mucha olejna” mosca olearia – Bactocera Oleare insekt, którego larwy stanowią poważne zagrożenie dla owocu oliwki, o ile przenikając w miąż (mezokarp) powodują szkody pod wzgledem jakości i ilości przyszłej oliwy extravergine. Na szczęście w aktualnym sezonie zbiorów. fenomen ”muchy olejnej”należy do pojedynczych przypadków i nie stanowi zagrożenia na skalę krajową.

Rozłożone płachty bezpośrednio pod drzewkami pomogą w szybszym i higenicznym zbiorze oliwek.

  Mechaniczne grzebienie są inteligentnym wynalazkiem,potrząsją energicznie gałązkami drzewka,powodując upadek na wcześniej rozłożone plandeki.Metoda mechanicznego grzebienia jest wydajna i zazwyczaj stosowana przy wysokich drzewach,przy niższych roślinach wykonuje się zbiór ręczny czyli tak zwana la brucatura,jest to najlepszy system,o ile nie uszkadza drzewka i zachowuje oliwki całke i bez skaleczeń.
Tak jak przupuszczałam oliwki mają zdrowy wygląd,odmiana owocu którego trzymam w ręku to Frantoio.We Włoszech występuje ponad 600 odmian idem kultywar,możecie sobie wyobrazić różnorodność oliwy z oliwek wyprodukowanych w Italii.
Invaiatura oznacza zmianę koloru oliwki, kiedy z zielonego zmienia sie na fioletowo-czarny. Oliwki pokryte ciemnymi barwami na około 50-60% swojej powierzchni są w idealnym stadium dojrzałosci bogate w substancje fenoliczne odpowiedzialne za jakość organoleptyczną i odżywczą olio extravergine.
Pozdrawiam wszystkich miłosników i pasjonatów,w drugiej części wprowadzę Was w skomplikowany system tłoczenia oliwek.Ocena sensoryczna,klasyfikacja,wady i zalety oraz czego musicie się wystrzegać to niektóre z aspektów,które warto pogłębić…dla Naszego zdrowia i Naszej świadomości.
Autor:Agnieszka Futa
Fotografia: Gaetano Mora
Miejsce:Lacjum Północne,Montefiascone w pobliżu jeziora Bolsena,prowincja Viterbo,antyczna ziemia Etrusków.

Annunci