Tag

, , , , , , , ,

Catarratto lucido 100%

Catarratto lucido 100%

Tak naprawdę to nie istnieje na dzisiaj definicja ” wina naturalnego”, oczywiście

3-4 marca  2013 w Rzymie

3-4 marca 2013 w Rzymie

brak oficjalnej normatywy budzi  wiele kontrowersji. Aktualnie na rynku włoskim jest trochę zamieszania;powikłany system biurokracji we Włoszech nie pomaga w uzyskaniu w sposób szybki i skuteczny  certyficatu uprawy ekologicznej, biodynamicznej (stempel Demetra),wręcz zniechęca wielu producentów do przedsięwzięcia tego ślimacznego i kosztownego procesu.

Salony win naturalnych w Wiecznym Mieście  nie należą do żadkości, Rzymianie z coraz większym zaangażowaniem uczestniczą w licznych inicjatywach i spotkaniach podczas których mają okazję pogłebienia wiedzy o winach szczycąych się jakością naturalną.

vini_naturali_roma-e1357652876309

Po lutowym spotkaniu “Vini Naturali” Tiziany Gallo , na początku marca odbyła się pierwsza edycja imprezy noszącej miano ” Vini di Vignaioli“, od dwunastu lat organizowanej w Fornovo (Parma gdzie osiągneła ogromny sukces) przez przedsiębiorczą Christine Cogez.

Ponad czterdziestu winiarzy opowiadało przez pryzmat własnych doświadczeń o bogactwie różnorodności ich win, biologicznych i biodynamicznych uprawach, naturalnych drożdżach i spontanicznych fermnetacjach.

Rozmaitość  gleb we Włoszech i we Francji jest nadzwyczajna.

Mirella Agnello,Marco Sferlazzo e Agnieszka Futa podczas "Vini di Vignaioli"-Rzym 4 -03-2013

Mirella Agnello,Marco Sferlazzo e Agnieszka Futa podczas “Vini di Vignaioli”-Rzym 4 -03-2013

Spotkanie między tymi producentami, którzy  uprawiają wyłącznie autochtony iproponują interpretację osobistą ich teryttoriów,pozwoliło szerokej gamie uczestników odkryć i pogłębić wiedzę tego bogactwa. Obfity wybór  win powstałych w harmonii i szacunku do szczepu e terytorium, dało możliwość zapoznania się z wiedzą winiarską, która mierzy na autentyczność e naturalność  pozwalając jednocześnie  docenić właściwości smakowe i lekkostrawność tych win.

camera_20130312173651562

Zrozumieć terroir, winnicę i winiarza oznacza zrozumieć wino w swoim autentycznym wymiarze,to  była jedna z przesłanek manifestacji;dla mnie osobiście  odkąd degustuję wina raprezentuje jeden z podstawowych aspektów-klucz do duszy wina

Wsród niezliczonych łyków, powolnych rozważań, zaskakujących niespodzianek w pogodno-sielankowej atmosferze Città dell’altra Economia, uderzyła mnie wyjątkowo selekcja win pochodzących z zachodniej Sycylii.

Marco Sferlazzo

Marco Sferlazzo

Mowa o “Porta del Vento”– niewielkiej rzeczywistości usytuowanej na nasłonecznionych stokach Camporeale w prowincji Palermo (wysokość 600 m n.p.m.) gdzie czterdziestopięcioletnie typowe niskie drzewka winorośli (system hodowli “ad alberello“rozpowszechniony w regionach wietrznych jak Panteleria,Etna,zony przybrzeżne) rozciągające się na dziesięciu hetarach posiadłości zapuszczają swoje długie korzenie  rdzennych szczepów Catarratto lucido i extralucido, Nero d’Avola i  Perricone w brązowe gleby- powstające  jedynie w sterfie klimatu ciepłego na podłożach skalnych.

 Słucham z wielkim zaciekawieniem producenta Marco Sferlazzo,któy z laicznym spokojem opisuje  historię i charakterystyki tego miejsca, o szczególnych warunkach atmosferycznych jak n.p. ciągła obecność Mistralu – wiatru północno-zachodniego, który obniża temperaturę powietrza, o jego zdrowotnych działaniach jakie wywiera na grona (wysusza i zapobiega tworzeniu się niepożądanych pleśni) i przede wszystkim jak podkreśla Marco, o tym jak ten poziomy ruch powietrza stał się dominującym elementem tutejszego mikroklimatu.

2°giorno Vini di Vignaioli 4-03-13 Roma 003

W między czasie,Mirella ,życiowa towarzyszka Marca,dla przyjaciół Mira-poleca Saray 2009 (trzeci rocznik w produkcji), jedno z siedmiu win produkowanych przez Porta del Vento. Kontynuując przyjemną konwersację,wino otwiera się w kielichu i zaczyna mówić….

Saray 2009 wyprodukowany ze szczepu autochtonowego szeroko rozpowszechnionego na obszrach zachodniej Sycylii-Catarratto bianco comune lucido i extralucido 100%; obserwyjąc złoto-bursztynowy  kolor przychodazą mi na myśl węgierskie Tokaje Aszù czy też niektóre  wina deserowe  z południowych Włoch  o podobnych odcieniach, za chwilę odkrywam co 2°giorno Vini di Vignaioli 4-03-13 Roma 005jest przyczyną tak skoncentrowanego koloru. Wino przechodzi fermentację w kadziach dębowych o dużej pojemności, skórki Catarratto podlegają 45-dniowej maceracji, nastepnie wino starzeje się w  dębowych beczkach slawońskiego pochodzenia (25 hl) przez okres 36-ciu miesięcy. Wybór tego typu drewna zwanego botti grandi ma na celu zachowanie originalnego charakteru szczepu,są to beczki mało przypalane gdzie poroces oksydacji ze względu  na inną proporcję powierzchni drewna do pojemości wina odbywa się znacznie wolniej niż barrique (225l)i nie nabiera dębowych aromatów. Aktualnie beczki znajdujące się w winiarni mają 6 lat.

SO2 25mg/l

Saray 2009 porywa mnie swoim obfitym wachlarzem aromatów, wielkopański bukiet:owoce kandyzowane,nuty miodowe,prażone migdały, wiatr morski, świeżość i naturalność,nuty minerałów tego szczepu przywodzą na myśl piemonckie Timorasso-osobliwe i hojne. Sprawy nabierają innego obrotu po pierwszym łyku,na podniebieniu, pojawia się typowa dla Catarratto kwasowość, która absolunie nie przeskadza i nie ingereuje  w strukturę wina lecz wręcz dodaje mu klasy i osobowości, kwasowo- mineralna ekspresja to mianownik charakteryzujący całą gamę win “Porta del Vento”.

Wspaniałe wino,wierna interpertacja swojego terytorium (od zawsze jenda z najważniejszych cech,które biorę pod uwagę podczas degustacji), czystość i ekspresja Saray uwodzi mnie, intrygująca obecność szlachetnych garbników i delikatny ślad plamy śródziemnomorskiej nadaje temu winu klasy.

Ribó sycylijski pełen animuszu,świadomy swojej wartości- wielki Catarratto.

logo porta del vento

“Porta del Vento” to biologiczną winiarnią, która nie stosuje: pestycydów,herbicydów, wina są niefiltrowane i niestabilizowane,samorzutna   fermentacjna odbywa się bez dodatku drożdży i dwutlenku siarczanu, wina poprzez nienaruszoną naturę szczepów odzwierciedlają w pełni ich terytorium.

 

Degustacja u Bulzoniego Rzym - 2 marzec 2013

Degustacja u Bulzoniego Rzym – 2 marzec 2013

Azienda Agricola Porta del Vento

Contrada Valdibella 90043 Camporeale-Sicilia

http://www.portadelvento.it

w Rzymie wino jest dostepne w enotece Bulzoni

http://www.enotecabulzoni.com

Enoteca Bulzoni viale Parioli, 34-36 Rzym

Enoteca Bulzoni viale Parioli, 34-36 Rzym

Tekst: Agnieszka B.Futa

Fotografia: Agnieszka B.Futa

Annunci